Úvery a hypotéky

Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je najčastejším dôvodom pre čerpanie hypotéky alebo úveru na bývanie zabezpečeného nehnuteľnosťou. 

Špecialisti, ktorí ich denne riešia Vám proces vybavenia skrátia a urýchlia svojimi skúsenosťami. Dôležitým rozhodnutím, ktoré musíte urobiť Vy, je výber banky. Aby bolo Vaše rozhodnutie správne, potrebujete relevantné informácie o aktuálnych podmienkach, ktoré banky ponúkajú.

 

V prípade, že nenastanú „nepredvídané okolnosti“, tak od momentu odovzdania kompletných dokladov k žiadosti o úver do momentu jeho čerpania prejde len pár dní.

 

 Pre rýchly proces je vhodné kontaktovať špecialistu emailom alebo telefonicky. 

  1. Vyžiadajte si zoznam dokladov potrebných pre podanie žiadosti o hypotéku. Na stretnutie si  všetky podklady prineste so sebou. Rýchlym doložením všetkých potrebných dokladov si značne skrátite čas procesu vybavenia hypotéky.
  2. Po zvážení podmienok  a jednotlivých ponúk si vyberiete banku, ktorej ponuka bude pre Vás najzaujímavejšia. Špecialista odovzdá kompletnú zložku s podkladmi na schvaľovanie do Vami vybranej banky a o priebehu procesu Vás bude informovať.
  3. Po schválení Vašej žiadosti o úver a vyhotovení zmluvnej dokumentácie bankou Vás špecialista vyzve na podpis úverovej dokumentácie a následne v kooperácii s realitnou kanceláriou zabezpečí vklad záložných zmlúv na príslušnom katastrálnom odbore.
  4. Doložením listu vlastníctva k nehnuteľnosti založenej v prospech financujúcej banky, splníte jednu z podmienok pre vyčerpanie finančných prostriedkov z Vášho úveru.  

Hypotéka na kúpu pozemku

Kúpa pozemku financovaná hypotékou alebo iným úverom na bývanie zabezpečeným nehnuteľnosťou je väčšinou prvou fázou pri výstavbe rodinného domu.

 

Prvou dôležitou informáciou pre Vás bude výška úveru, ktorú Vám banka na kúpu pozemku môže poskytnúť. Táto výška sa pohybuje v rozmedzí 50-90 % z jeho hodnoty. Podmienky pre financovanie pozemku nie sú v bankách jednotné. Niekde od Vás budú vyžadovať, aby na pozemok už bolo vydané stavebné povolenie, v iných bankách bude postačovať UPI (územno-plánovacia informácia) od obce, že pozemok je určený na zastavanie. Samozrejme rozhodujúcou informáciou pri určení hodnoty pozemku je aj lokalita, kde sa pozemok nachádza.

 

Samozrejme ak ako záložné právo v prospech banky použijete inú nehnuteľnosť s dostatočnou hodnotou, poskytne Vám banka aj 100% financovanie z hodnoty Vami kupovaného pozemku.

Aby ste sa vyhli akýmkoľvek nejasnostiam a z nich následným komplikáciám, treba už pri kúpe pozemku pozorne vyberať financujúcu banku. Ak na pozemku bude záložné právo banky, tak aj nehnuteľnosť, ktorú na ňom postavíte musí byť založená v prospech rovnakej banky. Z tohto dôvodu Vám naši špecialisti už pri financovaní kúpy pozemku vysvetlia aj spôsoby financovania výstavby, ktoré Vami vybrané banky majú.

 

Hypotéka na výstavbu nehnuteľnosti

Plány výstavby rodinného domu sa väčšinou začínajú otázkou jej financovania. Možnosti priamo závisia od podmienok vybranej financujúcej banky a taktiež od Vašich konkrétnych podmienok a možností.

 

Ak potrebujete vyriešiť ako prvé financovanie pozemku, budete podávať dve žiadosti o úver. Prvá zo žiadostí sa bude týkať financovania kúpy pozemku a druhá bude podávaná s účelom výstavby rodinného domu.

V prípade, že ručíte za úver inou nehnuteľnosťou, môžete podať jednu žiadosť, ak má nehnuteľnosť postačujúcu hodnotu na krytie Vášho zámeru.

Jeden úver môžete čerpať aj v momente kedy už bolo vydané právoplatné stavebné povolenie.

Aj samotný spôsob čerpania finančných prostriedkov sa bude od banky k banke a od výberu produktu líšiť. Niekde postačuje doloženie aktuálnej fotodokumentácie, iná banka bude požadovať FA. V prípade, že stavbu nestaviate svojpomocne, budete predkladať Zmluvu o dielo. Kombinovať môžete aj účel spätného prefinancovania a dostavby, prípadne rekonštrukcie.

Spôsobov a riešení je viac. Výstavba nehnuteľnosti je najzložitejším procesom financovania a je obzvlášť dôležité riešiť ho so špecialistom a nájsť najvhodnejší produkt.

Konsolidačná a refinančná hypotéka

Refinancovanie hypoték je v poslednom období najviac preberanou témou. Umožní Vám získať výhodnejšie podmienky pre Vašu existujúcu hypotéku.

 

Zavedenie jednotného poplatku za predčasné splatenie hypotéky (alebo iného úveru) vo výške 1 % Vám prináša možnosť zmeny v prípade, že by Vaše úverové podmienky boli nevýhodné oproti aktuálnym podmienkam v hypotékach.

Refinancovanie aktuálnej hypotéky alebo iného úveru na bývanie Vám sprostredkujeme v prípade, že požadujete:

-zníženie aktuálnej mesačnej splátky (zníženie aktuálnej úrokovej sadzby)

-zmenu banky z dôvodu nespokojnosti s jej postupmi alebo produktami

-požadujete navýšenie úveru

 

Vo väčšine prípadov získate refinančnú hypotéku bez potreby dokladovania príjmu a bez poplatku za poskytnutie.

 

Hypotéku na konsolidáciu úverov využijete na splatenie viacerých úverov -„dlhov“ (menšie spotrebné úvery, kreditné karty, povolené prečerpania). Týmto spôsobom získate výhodnejšie podmienky na existujúcich úveroch. Zároveň oceníte aj prehľadnosť v splátkach, termínoch a podmienkach. Jediným záporom môže byť nutnosť založenia nehnuteľnosti (v prípade, že splácate úvery, ktoré ste nemali zabezpečené nehnuteľnosťou).

Výhodou pri konsolidačnej hypotéke je aj dlhšia splatnosť. V prípade, že konsolidačnou hypotékou so splatnosťou až do 30 rokov, splácate menšie spotrebné úvery so splatnosťou napr. 8 rokov, získate niekoľko násobne nižšiu mesačnú splátku a výhodnejšiu úrokovú sadzbu.

Bezúčelová hypotéka

Výhodným spôsobom financovania iných zámerov ako nadobudnutie nehnuteľnosti na bývanie je bezúčelová hypotéka, tzv. americká hypotéka. Týmto bezúčelovým úverom zabezpečeným nehnuteľnosťou získate výhodné úverové podmienky na investíciu do kúpy auta, rekonštrukcie bez potreby dokladovania použitých finančných prostriedkov, kúpu rekreačného domčeku pri mori...

  

Tento bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou získate so splatnosťou až do 30 rokov a s úrokovou sadzbou výhodnejšou ako pri spotrebnom úvere nezabezpečenom nehnuteľnosťou. Výška úveru bude závislá samozrejme od Vašej potreby a od hodnoty nehnuteľnosti, ktorou budete úver zabezpečovať. Väčšinou je úver limitovaný výškou 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.

© 2019 RENOMIA HYPOHOUSE s.r.o.